rolisz's site

Intelligent Spam

Wordpress are integrat un serviciu de filtrare a com­men­turilor foarte bun, Akismet. Până acuma nici nu era prea greu să îți dai seama ce îi spam. Erau com­men­turile gen:

2013-07-02_13h43_31

2013-07-02_13h43_40

Se vedea clar că nu au absolut nicio legătură cu siteul meu. Alte spammuri erau ceva mai in­teligente și își exprimau mulțumirea pentru conținutul interesant pe care l-am scris, iar apoi încercau să îmi vândă niște Nike:

2013-07-02_13h43_52

Și încă acesta este ușor de depistat ca fiind dubios. Dar în ultima vreme am început să am tot mai multe spamuri care au legătură cu conținutul postului meu.

De exemplu, pe cel despre rețele neuronale, s-a scris următorul comment:2013-07-02_13h44_01

Căutând pe Google, găsim că asta este copiată dintr-un curs de Machine Learning.

La posturile despre examenul de rețele:

2013-07-02_13h44_39 2013-07-02_13h45_09

Aproape că ai putea să înveți pentru examen din ele. Primul este copiat de pe Wikipedia, iar al doilea tot din ceva curs.

Oare spam bot-urile au ajuns așa deștepte, că dau un search pe Google și returnează o parte din conținutul găsit pe prima pagină? Scary.

Dacă nu ar avea linkuri către toate du­bioșeni­ile în email și homepage, nici nu cred că ți-ai putea da seama dacă îi spam sau nu, pentru că sunt mai mult sau mai puțin la subiect.

Desigur, all is not lost yet. Uneori mai eșuează amarnic spamul. Aparent examenul de GTBDD are legătură cu fem­i­ni­tatea și căsătoria. 

2013-07-02_13h44_13

Proiectul colectiv este ca și fotbalul (oare cine îs suporterii noștri?):

2013-07-02_13h44_26

Săracul spambot a fost încurcat de problema de inferență logică și a crezut că e vorba de ceva boală de păsări și nu de un examen de in­teligență ar­ti­fi­cială: